Opryskiwanie pszenicy
Niestety, ale pszenica jest rośliną uprawną, która cieszy się dużą popularnością wśród chwastów, chorób i szkodników. Zdarza się, że odpowiednia pielęgnacja nie jest wystarczająca i konieczne jest zastosowanie oprysków. Przedstawiamy kilka zasad na temat skutecznego opryskiwania pszenicy ozimej przeciwko chwastom. Najbardziej uciążliwymi chwastami występującymi w pszenicy ozimej jest miotła zbożowa oraz chwasty dwuliścienne, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie się z nimi rozprawić.
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie należy odkładać zabiegu opryskiwania pszenicy ozimej przeciwko chwastom na wiosnę. Najlepsze efekty przynoszą opryski stosowane jeszcze podczas jesieni. Jeżeli nie zrobimy tego w miesiącach jesiennych, chwasty będą rosnąć, mimo bardzo niskich temperatur, a wraz z nadejściem wiosny się rozkrzewią i trudniej będzie je zwalczyć. Ponadto istotne jest, aby dobrać odpowiedni środek.
Trzeba wiedzieć, że sklepy ogrodnicze oferują szeroki wybór preparatów na chwasty. Warto zatem sprawdzić, który jest przeznaczony do pszenicy ozimej oraz który z nich przeznaczony jest do chwastów, którego chcemy usunąć. Zdarza się, że rolnicy rezygnują z opryskiwania pszenicy ozimej w obawie o roślinę uprawną. Należy jednak pamiętać, że środki chemiczne są w stanie usunąć chwasty z pola, nie wpływając przy tym na rozwój zbóż.
Warunkiem jest to, że preparat zostanie zastosowany zgodnie z zaleceniami producenta – w określonej dawce i w odpowiedniej fazie rozwoju pszenicy.