Środki chwastobójcze stosowane w rolnictwie

Środki chwastobójcze są bardzo często stosowane w rolnictwie. Nierzadko jest to jedyny sposób na pozbycie się nieproszonych roślin z upraw rolnych i zapobiegnięcie obumieraniu zbóż czy warzyw. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie rodzaje preparatów można znaleźć w sklepach ogrodniczych oraz w jaki sposób i kiedy należy je stosować.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć o tym, że można wyróżnić kilka rodzajów środków chwastobójczych, w zależności od tego, w jaki sposób są stosowane i pobierane przez chwasty. I tak, można wyróżnić środki wnikające w liście chwastów, które są wchłaniane przez korzenie chwastów oraz takie, które pobierają substancje preparatu zarówno przez liście, korzenie jak i nasiona. Przy wyborze odpowiedniego preparatu należy kierować się fazą rozwojową chwastów.

Duże znaczenie mają także panujące warunki atmosferyczne. Niektóre z chwastów zaczynają kiełkować nawet przy dosyć niskich temperaturach. Na przykład przytulia czepna oraz chwastnica jednostronna pojawiają się już przy 2 stopniach Celsjusza.

Dlatego należy wybierać środki, które zadziałają chwastobójczo nawet w tak chłodne dni. Trzeba wiedzieć, że substancje aktywne zawarte w preparatach charakteryzują się minimalną temperaturą, w której zaczynają działać. Co więcej, niedostosowanie preparatu do temperatury może skutkować zniszczeniem uprawy, jeżeli będzie zbyt ciepło.