Poziewnik szorstki

Poziewnik szorstki

Chwasty nie sprzyjają rozwojowi i wzrostowi roślin uprawnych. Pobierają wodę, sole mineralne oraz promienie słoneczne, dzięki którym zboża, kukurydza czy rzepak mogą się rozwijać. Niestety, ale zwalczanie chwastów wymaga od rolników sporego wysiłku.

Jednym z wrogów roślin uprawnych jest poziewnik szorstki. Przedstawiamy kilka informacji na temat tej rośliny oraz porady, jak skutecznie z nią walczyć. Poziewnik szorstki to jedna z najpopularniejszych roślin atakujących zboża, kukurydzę czy rośliny okopowe.

Być może znasz ją pod nazwą konopka, badyl czy koci pysk. Występuje na terenie całego kraju, ale najlepiej rośnie głównie na glebach żyznych, próchniczych oraz bogatych w składniki pokarmowe. Najczęściej spotkać ją można w miejscach zacienionych.

Jak bardzo szkodliwy jest poziewnik szorstki? Otóż, nie należy się martwić o rośliny uprawne i plony, jeżeli chwast ten nie występuje masowo. Jeśli rośnie w dużych ilościach, należy zacząć go zwalczać. Poziewnik szorstki rosnący masowo stanowi konkurencję dla roślin uprawnych, ponieważ zabiera im cenne promienie słoneczne, wodę i składniki pokarmowe.

Ponadto, w fazie wzrostu zbóż czy kukurydzy, może zacieniać pędy i utrudniać ich rozwój. Poza tym kłujące owoce poziewnika szorstkiego mogą stanowić niedogodności podczas zbiorów. Co ważne, chwast zawiera substancje toksyczne, które mogą być niebezpieczne dla zwierząt, w szczególności dla koni.

Jak zwalczać poziewnika szorstkiego? Ważna jest profilaktyka, czyli na przykład unikanie nawożenia gleby azotem, sianie roślin uprawnych z wykorzystaniem czystego materiału siewnego, usuwanie pojawiających się chwastów. Gdy działania profilaktyczne nie przyniosą rezultatów, należy zastosować odpowiednie preparaty chemiczne.